gerritm
New member
EVOLUTION OF MATH
> Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58.. The girl
> took my $ 2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from
> my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3
> pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her
> discomfort and tried to tell her to just give me two quarters , but she
> hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction
> to her, she stood there and cried.
>
> Why do I tell you this?
> Because of the evolution in teaching math since the 1950's:
>
> 1. Teaching Math In 1950s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> 4/5 of the price. What is his profit ?
>
> 2. Teaching Math In 1960s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
>
> 3. Teaching Math In 1970s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> $80.. Did he make a profit?
>
> 4. Teaching Math In 1980s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
>
> 5. Teaching Math In 1990s
> A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
> inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the
> preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of
> $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class
> participation after answering the question: How did the birds and
> squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong
> answers, and if you feel like crying, it's ok. )
>
> 6. Teaching Math In 2009
> Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
> producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?:ack2::ack2:
> Last week I purchased a burger at Burger King for $1.58.. The girl
> took my $ 2 and I was digging for my change when I pulled 8 cents from
> my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3
> pennies, while looking at the screen on her register. I sensed her
> discomfort and tried to tell her to just give me two quarters , but she
> hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction
> to her, she stood there and cried.
>
> Why do I tell you this?
> Because of the evolution in teaching math since the 1950's:
>
> 1. Teaching Math In 1950s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> 4/5 of the price. What is his profit ?
>
> 2. Teaching Math In 1960s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> 4/5 of the price, or $80. What is his profit?
>
> 3. Teaching Math In 1970s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> $80.. Did he make a profit?
>
> 4. Teaching Math In 1980s
> A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is
> $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
>
> 5. Teaching Math In 1990s
> A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and
> inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the
> preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of
> $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class
> participation after answering the question: How did the birds and
> squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong
> answers, and if you feel like crying, it's ok. )
>
> 6. Teaching Math In 2009
> Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la
> producciones es $80. Cuanto dinero ha hecho?:ack2::ack2: